top of page
Tanıtım ve Organizasyon

KAMUOYU ARAŞTIRMALARI

Sanal Müze Arkaplan

Kamuoyu Araştırmaları

 

​Bizim için sosyolojik ve politik söz, önce veri sonra bulgu ve ardından da ortak akıl analizinin dile gelmesidir.


Gerek siyasi kampanyalarda kampanya dilinin oluşturulması, gerek yerel yönetimler için Belediye Hizmet Algı ve Beklenti araştırmaları, gerekse de toplumda öne çıkan sorunların anlaşılmasında sokağın, mahallenin ve kentin sesinin dinlenmesi, ihtiyaç ve önceliklerin anlaşılması için toplumsal araştırmalar olmazsa olmazımızdır. 1989 seçimlerinden beri araştırma tabanı olmayan hiçbir projeyi kabul etmediğimiz gibi, olmamasının yanlışlıklarını da dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık.


Toplumsal araştırmalarda bilimsel yöntemleri kullanmak, mahalle ve sokağı önyargısız dinlemek, akademisyenlerle ortak yol aramak bizim sözümüzün vücut bulmasıdır.

 
1989 seçimlerinden beri yönettiğimiz yüzlerce araştırma, yürüttüğümüz onlarca kampanya,  kurduğumuz cümlelerin, dile getirdiğimiz sözlerin toplumsal dayanağını oluşturdu. 2021-2022 yıllarında  SODEMSEN adına yürüttüğümüz ve 144 belediyeyi  kapsayan Belediye Hizmet Algı ve Beklenti Araştırmaları bu alanda ilk defa, Türkiye sathını kapsayan en kapsamlı araştırmalar olmuştur.     

Kamuoyu Araştırmaları
bottom of page